Spara tid och pengar. Vi jämför biluthyrningsföretagens erbjudanden i Den Helder på dina vägnar.
EasyTerra Biluthyrning Den Helder är en oberoende jämförelsesida för biluthyrning. Vårt system jämför priser mellan välkända biluthyrningsföretag så att du som kund alltid kan boka din hyrbil genom oss till ett konkurrenskraftigt pris.
Nedan visas biluthyrningsföretagen i Den Helder med de bästa betygen. Jämför alla betyg och priser för dessa hyrbilsföretag i en sökning.
Vilken försäkring ska jag välja, och vad är vitsen med depositionen? Läs vår artikel med nyttig information och tips, så att du kan välja den hyrbil som är rätt för dig.
Om du letar efter en hyrbil i Nederländerna, men i en annan stad än Den Helder, vänligen klicka dig fram till Bilhyra Nederländerna-sidan, där du kan välja i vilken stad i Nederländerna du vill hyra en bil.
Den Helder är den stad där den kungliga holländska flottan har sin bas och det är också ursprunget till stadens framväxt. Under den franska ockupationen började man bygga hamnen. Det var också då som Fort Kijkduin (1811) byggdes. Efter det att fransmännen hade lämnat landet 1815, fortsatte Den Helder att vara den holländska flottans viktigaste bas. Det är en ganska modern stad med några historiska byggnader, inklusive det före detta stadshuset på Kerkgracht. Denna byggnad i art déco stil skadades svårt i en brand 2005. Varje år kommer flera hundratusen entusiaster till staden för att fira flottans nationaldag. Den 63 meter höga fyren är en av huvudattraktionerna.
Staden har 60 000 invånare. Då räknar man också med de människor som bor på orterna Julianadorp och Huisduinen, vilka har blivit förorter till Den Helder. Förr i tiden kallades staden även för Nieuwediep. Det är därför man än idag ibland kallar dess invånare för nieuwediepers.
Den Helder ligger på den nordligaste spetsen av fastlandet i provinsen Noord-Holland. Regionen kallas Noord-Hollands kop eller Noordkop (nordligt huvud). Staden är omgiven av vatten: i väster ligger Nordsjön, i norr Marsdiep och i öster Amsteldiep, en del av Waddensjön. Ön Texel ligger på andra sidan Marsdiep.
Längs Nordsjöns kust, söder om Den Helder, finns det flera mil långa sandstränder som sträcker sig ända till badorten Petten.
Den kungliga flottan är stadens främsta arbetsgivare. Staden är inte bara bas för flottans skepp. Här finns också skeppsvarv där båtarna underhålls, samt utbildningsinstitut och ställen där det hålls kurser för flottans medlemmar, till exempel den kungliga flottans institut. Söder om staden ligger flottans flygplats De Kooy.
De lokala myndigheterna har insett att staden är väldigt beroende av flottan och försöker därför att locka dit unga företag och entreprenörer.
Söder om staden finns en helikopterflygplats, vilken används framför allt för att transportera de anställda vid oljeplattformarna i Nordsjön till och från deras arbetsplatser. Just nu försöker Den Helders flygplats att komma på nya sätt att locka affärsresande. Man planerar att starta en reguljär förbindelse till Storbritannien.
Den närmaste passagerarflygplatsen är Schiphol, nära Amsterdam.
Knutpunkten för kollektivtrafiken är den kombinerade buss- och tågstationen i stadens centrum. Det finns lokala och regionala bussar.
En gång i halvtimmen finns en direktförbindelse med tåg mellan Den Helder och Nijmegen. Tåget stannar vid alla stationer tills det kommer fram till Alkmaar. Efter denna station börjar det att fungera som ett intercitytåg som går via Amsterdam, Utrecht och Arnhem till Nijmegen.
Under dagen finns det färjeförbindelser till Texel en gång i halvtimmen.
Den Helder är en spatiöst byggd stad. Trafiken är aldrig alltför livlig förutom vid speciella evenemang som till exempel flottans nationaldag. N9 förbinder staden med resten av provinsen. Nära Alkmaar övergår denna väg i A9, vilken leder till Haarlem, Schiphol och Amsterdam. N250 förbinder Den Helder med provinsen Riesland, via Afsluitdijk.
Det finns flera olika bilparkeringar (Koninckshoek och Bernhardplein) och parkeringsområden i Den Helder. Parkeringsplatserna anges på skyltar (P-rutt) i stadens centrum. I centrum varierar kostnaden för att få parkera på gatan. På söndagar är det gratis.
Staden har sex hotell och ett bed & breakfast. Den Helder försöker locka fler turister, men i allmänhet är det inte svårt att hitta någonstans att bo. Om man har ett särskilt hotell i åtanke bör man så klart boka i förväg.
För mer information om Den Helder rekommenderar vi Google och följande källor:
🚙 Antal hyresföretag | 0 |
Följande frågor och svar är ett urval av de mest populära frågorna. Om du inte hittar svaret på din fråga, titta på sidan Vanliga frågor eller kontakta osss.